“Hoří na Národní třídě!”

Je tomu již 143 let, co naše Národní divadlo vzplanulo. Tato historická událost značně otřásla všemi vlastenci, avšak pravdivý příběh, který se za požárem skrývá, je opravdu komický.

V noci ze 12. na 13. srpna začala hořet střecha, zřejmě ze špatně uhašených uhlíků, které nechali na střeše klempíři, jelikož si zahřívali pájky. Celodřevěná budova si říká o snadné podpálení a tak se okolo 17 hodiny rozhořelo dřevěné bednění.

Hasič na obchůzce hrdinně sepnul hlásič požáru. Naneštěstí tak učinil i strážník z vedlejší ulice, dva signály se spojily a na velitelství došla nejasná zpráva, že někde hoří.

Smutné náhody tím však nekončí. Všichni přítomní ve snaze zachránit národní klenot spustili hasící přístroje, čímž poklesla hladina vody, a nebylo možné zdárně hasit.

“Spusťte železnou oponu!” Mělo se tak alespoň zachránit jeviště, avšak jak se již dnes ve školách učíme, požáru podlehlo i to spolu s hledištěm a slavnou Ženíškovou oponou. Všechno tohle zakončil pád velkolepého lustru a střechy.

Prozatimní divadlo spolu s okolními domy bylo uchráněno před rozrůstajícími se plameny. Hasičů na místo mezitím dorazilo pouze 12, což bylo z důvodu proběhlého pohřbu jednoho z jejich řad – všichni se účastnili a hasičské síly tím byly méně početné.

Ještě panují fámy o tom, že hadice, co dovezli, byly moc krátké a nedosáhly do Vltavy.

Jednoduše tato komedie skončila zničením celého sálu a tak se po národním otřesu založila nová sbírka, která financovala výstavbu nového, tentokrát kamenného divadla.

Dodnes se vyskytují pověry o tom, že požár nebyl založen nedbalostí, ale šlo o úmyslný čin, avšak o tom příště….

Kokoska