Dobrovolníkem v Himálaji

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zdarec, borčata,

ráda bych s vámi sdílela svůj minulotýdenní úkol, a to článek do skautského časopisu, který jsem poslala do redakce Roverského kmene. Jelikož netuším, jaký bude jeho osud, dám vám ho sem, ať si ho můžete přečíst, kdyby to náhodou nedopadlo. A nebo pokud by se vám nechtělo čekat, než to vyjde 😉

Tak snad se vám bude líbit, a třeba někoho i inspiruje 🙂

Švihulka


DOBROVOLNÍKEM V HIMÁLAJI ANEB JAK OBOHATIT ŽIVOT DĚTEM I SOBĚ

Nezisková organizace Brontosauři v Himálajích již více než 15 let vysílá české dobrovolníky až na samý sever Indie do himálajské oblasti zvané Ladakh neboli Malý Tibet. Hlavním úkolem dobrovolníků je připravit a realizovat prázdninovou výuku pro děti v tamní škole, a to pod taktovkou hesla J. A. Komenského – „škola hrou“.

Každý rok v červenci vyráží parta přibližně 20 dobrovolníků vstříc neuvěřitelnému dobrodružství, které je v následujících několika týdnech čeká v jedné z malebných vysokohorských vesniček Malého Tibetu. Z dobrovolníků se totiž na 14 dní stanou prázdninoví učitelé zdejších dětí.

Samotná výuka je realizována v párech, přičemž každá dvojice dobrovolníků má na starosti jeden vyučovací předmět dle vlastního výběru. Nemusí to být ale jen takové předměty, které známe z našich škol. Důraz je kladen zejména na to, aby to pro žáky bylo nejen poučné, ale i zábavné a obohacující. Kromě typicky vědeckých disciplín lze do výuky zařadit třeba i kreativitu, hudbu, tanec, sport, programování nebo mediální výchovu. Na základě obtížnosti daného kurzu je pak dobrovolníkům přiřazena konkrétní věková kategorie, a to od mateřské školky až po devátou třídu základního stupně. Během dvou vyučovacích týdnů dobrovolníci s dětmi připraví vlastní projekt, který během posledního dne společně prezentují na slavnostním ceremoniálu.

KDO MŮŽE BÝT DOBROVOLNÍKEM?

Přihlásit se jako dobrovolník může úplně každý, kdo má chuť a odhodlání připravit si zajímavý a edukativní program v anglickém jazyce a předat své zkušenosti dětem z druhého konce světa. K dobrovolnictví není potřeba žádná speciální praxe nebo vystudovaná škola, stačí jen dostatečný zápal a alespoň nějaká osobní zkušenost s daným tématem.

Pokud někdo není vyloženě pedagogický typ, nemá nápad na zajímavý projekt či mu chybí parťák do dvojice, a přeci by rád dobrovolnictví zažil na vlastní kůži, nevadí. Vítáni jsou též šikovní pomocníci, kteří mohou přispět například prací na stavbě nového školního zázemí, popřípadě rozšiřovat a modernizovat to stávající. Jako užiteční členové týmu se mohou hodit také zdravotníci nebo fotografové.

Téměř každý rok se dobrovolnictví v Himálaji účastní i mediálně známá osobnost. V minulosti to byli například Světlana Nálepková, Iva Bittová, Lucie Výborná nebo Dominik Hašek, který učil děti hrát hokej přímo v areálu školy na ledové ploše, vybudované rovněž rukami dobrovolníků.

JAK JSME DĚTI UČILI POZNÁVAT KAMENY A VYRÁBĚT CIHLY

Jakožto skautka a tehdy ještě studentka geologie jsem neváhala a přihlásila jsem se k dobrovolnictví v Himálaji s projektem výuky základů geologie. Prostřednictvím nejrůznějších her, podobně jako v oddíle, jsme dětem ukázali, že ne všechny kameny jsou stejné. Že když si je prohlédnou zblízka, uvidí jednotlivé stavební částice, kterým se říká minerály. A že minerály mohou být různě barevné a velké, a když budou mít štěstí, mohou objevit i velmi pěkné kousky. Také jsme jim pomocí názorných pokusů demonstrovali, jak probíhalo vrásnění, které dalo vzniknout těm obrovským horám, které obklopují jejich domov.

Druhá, praktická část výuky byla věnována postupu výroby nepálených cihel, jež místní lidé hojně využívají ke stavbě svých obydlí. Žáci si sami vyzkoušeli připravovat směs na cihly, přičemž si museli otestovat, jaké složení receptury je nejvhodnější a v jakém poměru musí přidávat štěrkovitou či jílovitou složku, aby výsledná cihla po vysušení na přímém slunci byla co nejpevnější.

Na závěrečný projekt byli žáci rozděleni do dvou skupin, přičemž každý tým musel společnými silami vyrobit dvě co nejkvalitnější cihly. Na slavnostním ceremoniálu pak obě skupiny na pódiu předvedly své výtvory a provedly zátěžový test. Mezi cihly postavené na výšku bylo položeno dlouhé prkno, na které postupně vystupovaly děti z obou družstev. Vyhrát měla ta skupina, jejíž cihly unesly více dětí a nerozpadly se pod jejich tíhou. Soutěž dopadla zcela nečekaně – oběma týmům se podařilo vyrobit tak kvalitní cihly, že i po nástupu všech členů na prkno tyto stále pevně držely svůj původní tvar. Zvítězili tedy všichni!

A CO DÁL? PŘECE VSTŘÍC DALŠÍMU DOBRODRUŽSTVÍ!

Po dvou týdnech sice prázdninová výuka končí, ale další dobrodružství začíná. Dobrovolníci se obvykle následující dny či týdny vydávají po vlastní ose na průzkum kulturního či přírodního bohatství Himálaje. Malý Tibet nabízí jednak poznání úplně odlišného způsobu života spojeného se zdejším náboženstvím – buddhismem, jednak nepřeberné možnosti treků do hor či pohodovější výpravy k horským jezerům. Odvážnější jedinci si mohou vyzkoušet třeba i sjíždění divoké řeky Indus.

Během našeho putování jsme navštívili celou řadu buddhistických klášterů a posvátných míst. Dokonce jsme měli možnost se osobně zúčastnit oslavy 80. narozenin samotného Dalajlámy. Největším zážitkem z celé expedice ale pro mne byl jednoznačně výstup na šestitisícovku Stok Kangri (6153 m n. m.). Do základního tábora v nadmořské výšce 5000 m bylo nutno zdolat cca 1500 výškových metrů na vzdálenosti 20 km, a to relativně obtížným terénem. V základním táboře jsme se občerstvili a ulehli na půl dne do stanu, abychom nabrali sílu na závěrečný výstup k vrcholu. Tento úsek cesty bylo nutné absolvovat v noci, jelikož přes den ledovec taje, a nebylo by tak možné po něm šplhat vzhůru. O půlnoci jsme se tedy vydali vzhůru na nejdobrodružnější cestu v mém životě, abychom okolo páté hodiny ranní mohli spatřit dechberoucí úsvit nad nekonečnou „střechou světa“.

CHCETE TO ZAŽÍT TAKY?

Přáli byste si i vy získat takové neskutečné zážitky, obohatit svůj život poznáním místní kultury a zároveň se zasloužit o rozvoj vzdělávání budoucí generace v chudé oblasti Malého Tibetu? Neváhejte a přihlaste se k dobrovolnictví na webu www.himalajskypatron.cz. Zde naleznete i spoustu užitečných informací, příběhů a dalších možností, jak se do projektu zapojit.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 reakce na „Dobrovolníkem v Himálaji“

Napsat komentář