Vraťe nám naše děti!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jaká pravda se skrývá za záhadným zmizením dětí ze středověkého městečka Hameln?


„A vaše jméno?“

„Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař.“

Troufám si říct, že většina z vás o této knize alespoň slyšela, mnozí z vás ji četli k maturitě a někteří dokonce zaslechli předlohu této krátké novely. Dnes bude řeč o krátké novelce od známého českého symbolisty Viktora Dyka.

Příběh

Krysař přichází do Hameln na žádost radního, jelikož město čelí přemnožení krysami, které jsou známé tím, že jen škodí. Za tučnou odměnu se má krys zbavit. Provede tak pomocí kouzelné píšťaly, díky níž ho všechny krysy z městských bran následují. Poté si jde pro slíbený zisk, jenže radní jeho počin nazvou čarodějnictvím a vyženou ho. Radují se, že peníze si uchránili, avšak krysař se vrací, aby dosáhl své pomsty. Začne hrát a odvede všechny děti pryč.

Nyní existují různé verze. Jedna tvrdí, že děti zavedl do jeskyně, odkud již nevyšly. Jiná říká, že děti utopil ve stejné řece jako krysy. Další neuvádí průběh odchodu dětí, ale prokazuje, že byly těla dětí nalezeny několik týdnů po jejich odchodu. Poslední zobrazuje osud dětí mnohem šťastněji; krysař je propouští poté, co dostane zaplaceno.

Nejstarší legenda

Nejstarší zmínka byla mozaika v hamelnském kostele z doby okolo roku 1300. Blízko roku 1660 byla však zničená a vznikla její náhrada – jednalo se o obraz pestrobarevně oděného muže, co odvádí hlouček dětí z bran města; děti byly oděné v bílém. Zde je nejstarší dochovaný zápis legendy:

Léta páně 1284, na den (svatého) Jana a Pavla
bylo 26. června
Jistým pištcem, oblečeným ve všech barvách
bylo odvedeno 130 dětí pocházejících z Hamelnu
(a) ztratili se u kalvárie poblíž kopců

Tento text pochází z 15.století a jsou to nejpádnější informace o celé proběhlé události. Navíc 130 dětí opravdu z Hameln v této době zmizelo.

Je taky záhodno zmínit, že se původně v příběhu krysy vůbec nevyskytovaly a dostaly se do něj až okolo 15.století.

Kde je původ příběhu?

Úvahy o tom, zda je příběh pravdivý, pramení z přesného data dochovaného na jednom ze starších záznamů legendy ve spisech města. Jak by totiž mohla být smyšlená událost přesně datovaná?

Existuje několik možných hypotéz, co se nejspíš stalo.

  1. Děti onemocněli, zemřeli a obraz krysaře má být alegorie smrti, která si je odvedla. Mohly se nakazit nějakou ranou formou černé smrti.
  2. Děti se stali obětí hromadné katastrofy a krysař je opět alegorií smrti, která si je bere.
  3. Děti se staly součástí nějaké křížové výpravy nebo náboženské pouti a odešly se svým verbířem.
  4. Děti jednoduše přesídlily do lepší oblasti za hojnějším životem, během kolonizace východní Evropy.

Tuto hypotézu ještě rozvedu, jelikož má více dokladů.

Německý historik Wolfgang Wann došel k závěru, že slovo „kind“ použito v záznamu nemusí značit pouze dítě, ale může jít i o mladíky. Tím pádem mohlo jít o hromadné přesídlením mladých dospělých na naše území na Moravu z oblasti středního Německa. Jsou totiž důkazy o tom, že mnohá příjmení lidí, kteří opustili Hameln se shodují s příjmeními lidí, kteří se v přibližně stejné době přistěhovali do okolí Olomouce.

Závěr

Legenda je to trochu mrazivá a opravdu se zdá, že její pravý příběh známe. Jednoho dne se jednoduše 130 dospívajících odstěhovalo na popud nějakého muže, co se ve městě nachomýtl, a kvůli nemožnosti informovat jejich příbuzné na dálku si jednoduše jejich rodiny začaly vymýšlet jiné teorie, co se s jejich potomky stalo. Jak se příběh předával, zveličil se a vznikla postava našeho krysaře – člověk mstící se za nespravedlnost či alegorie smrti.

Je však na vás, jestli uvěříte této teorii nebo jiné hypotéze výše zmíněné.

Přeji hezké sny a doufám, že jsem vás něčím obohatila!

Kokoska

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 reakce na „Vraťe nám naše děti!“

Napsat komentář