Sladké nemlsání

Jsem člověk, který miluje sladké a v minulých ročnících tak pro mě bylo nemlsání velkou výzvou. Letos mi to jde snáz, neboť jsem svoje mlsání musela již před časem omezit. Moje dcerka, ač nad normálním jídlem ohrnuje nos, totiž vždycky bezpečně pozná, co je “ňami ňami” a hlasitě to vyžaduje. A věřte mi, že nakrmit hyperaktivní batole cukrem je to poslední, co byste chtěli udělat. Takže už několik měsíců můžu mlsat jen když spí a odpíchnout se z tohoto bodu na úplné nemlsání není zas až takový problém.

Co je ale velký problém (alespoň pro mě), je snídaně. Ráno potřebuju svou dávku cukru, jinak se ze mě stává vzteklá bestie. Pak už až do večera nemusím mlsat vůbec, ale představa slané snídaně mě zabíjí. I po letech společného soužití nemůžu snídat s manželem o víkendu společně, rozhodne-li se pro párky. Párek s hořčicí po ránu je pro mě pěstí do žaludku.

Věřím, že nejsem sama, kdo to takhle má. A tak bych vám v tomhle příspěvku ráda nabídla několik tipů na sladké snídaně, které neporušují pravidla a třeba vám i přinesou body za vaření. 😉 Pro pořádek dodávám, že nechci nijak podvádět nebo hacknout pravidla. Den bez mlsání považuji za den, kdy se borec vyvaruje rafinovanému cukru a junk food obecně a tak budu nabízet jen zdravé recepty.

Řešením problému sladkého nemlsání je samozřejmě ovoce, ale ne vždy má člověk chuť chroupat po ránu syrové jablko. A jelikož je snídaně základem dne, měli bychom si tu snídani udělat hezkou. 🙂

Takže co tedy s tím ovocem?

1. Domácí smoothie (rozmixované syrové ovoce) nebo přesnídávku (rozmixované vařené, loupané ovoce, které lze po libovolných dávkách zmrazit) si můžete dát jen tak samotné, skvěle ale ochutí kvalitní bílý jogurt nebo kaši. Pokud nemáte po ránu čas na vaření poridge, doporučuji instatní kaše, které stačí zalít trochou ohřátého mléka. Já nedám dopustit na rýžovou z našeho bezobalového obchodu, vy ji určitě seženete v obchodě se zdravou výživou nebo zkuste mix.it.cz.
  2. Banánové placičky je jednoduché na přípravu, bohužel nevydrží dlouhé skladování. Vzhledem k tomu, jak chutné jsou, to ale vůbec nevadí. Pro jejich přípravu rozmačkejte vidličkou dva zralé banány, smíchejte s jedním vejcem, půlkou nastrouhaného jablka a ovesnými vločkami (množství vloček záleží na množství ovoce, prostě přisypávejte postupně dokud nevznikne kompaktní hmota). Z výsledného “těsta” vytvarujte na plechu pokrytém pečícím papírem placičky a pečte cca 20 minut na 150°C.
  3. Kokosové lívance jsem objevila původně jako recept na vaflové těsto, výsledné vafle se mi při vyndavání ale strašně trhaly, takže těsto smažím v podobě lívanečků. Pokud někdo přijdete na tip, jak vyndat vafli z vaflovače bez poničení, budu ráda. Každopádně na těsto budete potřebovat čtyři vejce, 360g cottage cheese, 160g ovesných vloček a půl lžíce jedlé sody. Fajnšmekři mohou přidat i strouhaný kokos. Všechny suroviny rozmixujte na hladké těsto a smažte na KOKOSOVÉM OLEJI! Kokosový olej je velmi důležitý, protože dodá lívancům/vaflím nasládlou kokosovou chuť. Pokud zvolíte jiný olej, nebude to prostě ono.
  4. Batátové šátečky jsem pekla podle tohoto receptu: https://mamavkuchyni.cz/batatove-satecky/,  plnila jsem je ale směsí nastrouhaného jablka, tvarohu a rozinek. Usnadnila jsem si práci použitím tvořítka na taštičky, které vřele doporučuju: https://www.tescoma.cz/tvoritka-na-plnene-tasticky-a-testoviny-delicia-4-ks

Tak co, nač máte chuť? 😉 A máte pro mě nějaké další podobné tipy?

5 reakcí na „Sladké nemlsání“

1) Nikde jsem nepsala, že to jíš porád. 😉
2) Neuvaříš, protože po práci jdeš na schůzku, tam budete běhat a budeš po pracovním víkendu grogy. 🙈
3) jde mi o samotnou hořcici a po ránu. Maso s horčičnou omáčkou jako hlavní chod k večeři/obědu je v pohodě. 😘