Skautská “památka” a kousek historie k tomu

Ahoj,
už jsem psal že Ivančenu o víkendu nedám, a navštívit skautskou památku (škola-viz foto, kde byl v MB založen první skautský oddíl) mi přišlo trochu easy, mám to po cestě z práce i do práce. Tak k tomu přidávám i kousek té historie.
Parník

Začátky skautování v Mladé Boleslavi (výňatek z práce naší bývalé kapitánky. Díky Maruško)
Dokumentů popisujících začátky skautingu v Mladé Boleslavi se mnoho nedochovalo. První chlapecký oddíl v Mladé Boleslavi byl založen dne 16.4.1916. Byl označen č. 1.
O zrod skautingu v Mladé Boleslavi se zasloužil jako jeden za zakladatelů středoškolský profesor Karel Jirák.
Prvá léta skautování byla zaznamenána ve dvoudílné kronice oddílu, ta se však během války ztratila.
V poválečné kronice jeden za zakladatelů br. Josef Tondr vzpomíná:
„V době nesmělé naděje na lepší časy, sejde se asi 160 žáku na oznámení napsané křídou na orientační tabuli na chodbě reálky (našel-li jsem to správně, dnes gymnázium dr.Josefa Pekaře). Poprvé slyšíme o světovém bratrství chlapců a děvčat celého světa, poprvé slyšíme slovo junák-skaut.O nejbližším víkendu absolvujeme první výlet na Chlum. Bouřlivé nadšení utlumil příští den nápis na té samé tabuli: Organizace skautů se ruší!“
Asi deset z nás odchází za spoluzakladatelem br.Štolbou a domlouváme se v naší činnosti pokračovat. Scházeli jsme se stále ještě tajně na Štěpánce ve dřevěné klubovně tehdejšího Bruslařského klubu.“
I když skautingu není v mladoboleslavských školách přáno, junáci se scházejí dál. V srpnu 1916 je uspořádán první tábor v jeskyni na Drábských světničkách. Jedná se víceméně o jakýsi desetidenní kurs pro budoucí vedoucí oddílů. Tábora se zúčastnilo 7 chlapců ( B.Štolba- Boda, J.Tondr, B.Podsedníček , M.Kolínský, J.Kovář a J.Kovařík) a 3 děvčata ( L.Šaumanová, budoucí prof.Emanovská , třetí jméno se nepodařilo zjistit).