Oidipův komplex

Teď úplně nevím, jestli moje dnešní zamyšlení bude mít nějakou větší spojitost s borcem. Vedle čtení Junga na mě v tomto týdnu dýchnul trochu i Freud a troufnu si říct, že je neprávem vulgarizovaný. Často. Je to způsobeno asi trochu nepochopením a do značné míry studem.

Skaut je ale veselé mysli, takže takové věci jako strach nebo stud jsou pro nás brnkačka 🙂 (jsou? 😀 :P)

Došla jsem ve svých úvahách k závěru, že Oidipův komplex resp. pro dívky Elektřin komplex má emocionální souvztažnost k tvoření romantických vztahů v dospělosti. Rodič opačného pohlaví je jakýsi předobraz hledaného budoucího partnera – nevědomě (to se tak nějak ví, ale právě kvůli vulgarizaci tématu se o tom mluví spíš šeptem, ale podle mě jde víc o emocionální rovinu než o to, že nevědomě chceme spát se svým tátou nebo mámou. Vztah s rodiči a s partnerem/partnerkou má společný jmenovatel – intimitu a zranitelnost).

Super zjištění je, že zvědomněním si charakteristik lidí, co nás přitahují a porovnáním s předobrazem můžeme dojít k závěru, že nám některé předobrazové charakteristiky vyhovují a jiné ne. Podle chatGPT4 se prý dá vzorec zamilovávání volně měnit, což je obrovská naděje pro ty, co se doteď zamilovávali tak nějak čudně :D. Tak snad má AI pravdu.

S láskou,

Fialka