Hledá se patron Čtenářky!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jak už jsem psala v předchozím příspěvku, pro splnění odborky Čtenářka mi chybí taková nepodstatná drobnost jakou je patron plnění, anebo alespoň souputník, který by si danou odborku plnil také. Nejsi to zrovna Ty?!

A abys věděl/a, že to plnění myslím vážně, tak sem přidám další splněný bod a tím je: Spisovatel mého okolí (vyhledám spisovatele, který pochází z místa mého bydliště (nejbližšího okolí) či s ním mají něco společného. Pomocí článku na oddílový web do oddílového časopisu nebo jinou tvořivou formou představím celému oddílu jeho/její vazbu na místo bydliště.

 

Stanislav Rudolf

O Stanislavu Rudolfovi jste už určitě slyšeli. Že ne? A říkají vám něco názvy jako “Metráček”, “Operace mé dcery”, “Kopretiny pro zámeckou paní” nebo “Pusinky”? To všechno jsou díla z pera populárního autora literatury Stanislava Rudolfa. Mnohé z nich byly i zfilmovány a opakovaně jsou uváděny v televizi.

Stanislav Rudolf se narodil 16.2.1932 v Jičíně a zemřel 8.1.2022 v Brandýse nad Labem. S Brandýsem není ale spojen pouze úmrtím, léta zde s manželkou a dětmi žil a v šedesátých letech zde působil jako pedagog na základní škole a jako odborný asistent Pedagogické fakulty univerzity Karlovy. Jeho spolupráce s Brandýskými vzdělávacími ústavy pokračovala ale i v dalších letech. Jejím výsledkem je publikace “Napsali jsme sloh za vás” z roku 2002. Jedná se o šikovnou příručku pro každého, kdo se potýká s psaním slohů, neboť obsahuje ukázky různých typů slohových prací od 3. třídy ZŠ až po maturitu spolu se stručným přehledem toho, jaké rysy nese daný slohový útvar (vypravování, popis, líčení atd.)

Hlavní tvorbou Stanislava Rudolfa jsou bezpochyby romány pro mládež, zejména dospívající dívky. Ve svých knihách neobyčejně dobře zachycuje problémy, s jakými se potýkají dospívající dívky do kterých se dokáže obdivuhodně vcítit. Jeho knihy nejsou typická červená knihovna, nevyhýbá se ani tématům jako drogová závislost, interrupce či závažné onemocnění. Napsal i několik knih pro dospělé, ale pro starší generaci tvořil častěji různé povídky a fejetony, které publikoval v různých časopisech.

Ve svých knihách Stanislav Rudolf často využíval zážitky nasbírané během svého pedagogického působení a jiné reálie. Pozorní čtenáři odhalí v jeho knihách popisy měst, ve kterých žil a další drobné easter eggy.  Jako příklad mohu uvést tuto příhodu. Jelikož jeho dům je jen ob dvě ulice od mých prarodičů (se kterými se znal), dostala jedna z vedlejších postav v jedné z knih příjmení Vavříková po mé matce, která se po provdala jako Vavřinová.

Některá z děl Stanislava Rudolfa mohou být pro dnešního čtenáře zastaralá, neboť se odehrávají za minulého režimu. Ale hlavní myšlenky zůstávají stejné a pokud vypustíte všechny pionýry a ROH, zjistíte, že problémy dospívajících zůstávají neměnné. Já osobně v mladším věku krom zmíněné “Napsali jsme sloh za vás”, četla “Metráček”, “Miliónová holka”, “Myš dobré naděje” a “Miluji Tě, vole” a líbily se mi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 reakce na „Hledá se patron Čtenářky!“

Napsat komentář