Cestou kolem světa s Ezopem – 0. díl

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Úvod

Zdravím všechny čtenáře a vítám vás u mého nového literárního plátku, který se bude, věnovat knížce, která nás tímto borcem provází. Letošní změna tématu mě velmi nadchla. Myslím si, že je to vydařený nápad a děkuji organizátorům, že se do toho pustili. <3

Ačkoliv jsem pár Verneovek v dětství četl, tak jsem se nikdy nedostal k Cestě kolem světa za osmdesát dní a do nedávna jsem ji znal pouze z útržků onoho animovaného seriálu. Když jsem pak z podoby letošních známek pochopil, že pan Fog ve skutečnosti není lev a že celá knížka není napsaná o polidštěných zvířatech, došlo mi, že bych měl své obzory opět trochu rozšířit.

Možná si někdo z vás vzpomene, že loni jsem psal výběr kuriozitních Ezopových bajek a myšlenka na sebe navazujících zápisů se špetkou kulturního obohacení se mi zalíbila.

Letos jsem tak přišel s nápadem přiblížit tuto knihu sobě i ostatním skautským borcům formou stručného převyprávění děje. Spolu s tím, jak bude výzva postupovat bych se i já rád posouval ve čtení knihy, na což bude navazovat zprostředkování děje do těchto zápisů cestovatelského deníku.

Doufám, že vás mé zápisy zaujmou, a že je vydržím s určitou pravidelností přidávat, abychom do konce výzvy stihli projít knížku celou. Jestliže pak odhalíte v mých poznámkách chybu či nepřesnost, určitě mi dejte vědět do komentářů.

Aby dnešní zápis nebyl pouze o slibech věcí budoucích, přidávám také stručný popis autora.

O autorovi

Jules Verne se narodil dne 8. února 1828 do rodiny francouzského právníka v Nantes. Dostalo se mu tedy dobrého vzdělání, a i sám Jules ve škole vynikal. Po dovršení všeobecného vzdělání se na žádost otce vydal roku 1847 studovat práva na Pařížskou univerzitu. V Paříži si tak prožil bouřné roky francouzské revoluce.

Ještě během studií se seznámil například s francouzským spisovatelem, mimo jiné autorem Tří mušketýrů, Alexanderem Dumasem. Sám se chtěl stát zejména dramatikem, ale jeho divadelní hry neměly dostatečný úspěch. Ačkoliv složil právnickou zkoušku, nikdy se právní činnosti nevěnoval. Odmítl dokonce převzít otcovu praxi, neboť chtěl následovat své instinkty.

V roce 1856 se na svatbě svého přítele seznámil s 26 letou vdovou, sestrou nevěsty, se kterou se pak po necelém roce v lednu 1957 oženil. Později se jim narodil syn Michele, který se po smrti svého otce vydal několik jeho nedokončených příběhů.

Roku 1963 pak vydává svůj první dobrodružný román Pět neděl v balonu, který si ve Francii hned získal velký úspěch. Nakladatel tak nabídl Verneovi dlouhodobou smlouvu, ze které nakonec vzešel cyklus Podivuhodné cesty. Ten se stal souborem více než 60 dobrodružných románů. Věnoval se tématům vědy, přírody, geografie a především lidskému pokroku.

Jules kromě psaní také sám dosti cestoval. Ještě před napsáním Cesty kolem světa za 80 dní se podíval například do Ameriky, Skandinávie a zejména i do Anglie, která bude důležitá pro začátek našeho příběhu. Později ale navštívil například i Afriku.

Roku 1888 byl zvolen starostou v městě Amiens, které se nachází asi 140 km severně od Paříže. Roku 1905 zde pak 24. 3. i umírá.

Ačkoliv se o ohlas svého jména zasloužil Verne vlastní prací, u některých děl vydaných pod jeho jménem jsou pochyby o autorství. Kromě toho, že úpravy na jeho dílech prováděl i nakladatel, je doložené, že román Trosečník z Cynthie ve skutečnosti napsal André Laurie a Verne na díle prováděl pouze korekturu. Jeho jméno tak bylo nejspíše přidáno pouze z komerčních důvodů. Podobně již zmíněné příběhy, které publikoval Michel Verne se od původních děl jeho otce zřejmě zásadně lišily.

I přes tyto pochybnosti v autorství je sám J. Verne autorem mnoha zajímavých příběhů. Jeho knihy se na dlouhou dobu staly základem chlapecké literatury a je považován za jednoho ze zakladatelů žánru sci-fi. Je také uváděn jako 2. nejpřekládanější spisovatel na světě.

Autorovi tak patří všechna čest a my se již můžeme těšit až si projdeme jeho dílo Cesta kolem světa za osmdesát dní, které vydal v roce 1873.

Přeji vám krásný den a těším se, až příštím zápisem naši cestu započneme.
Ezop

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

4 reakce na „Cestou kolem světa s Ezopem – 0. díl“

OPRAVA:
Roku 1848 se ve Francii samozřejmě neodehrála Velká francouzská revoluce, ale únorová revoluce. Tady jsem se nechal zmást neboť u obou se zbavovali jistého krále Ludvíka. Tentokrát to pouze byl Ludvík Filip I. a nikoliv Ludvík XVI.

Roky 1957 a 1963 pak pochopitelně mají být 1857 a 1863.
Omlouvám se a přeji hezký den.

Napsat komentář