Barunko, jsi opravdu šlechtična?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jen na úvod chci zmínit, že tento příspěvek je psán čistě z mých dosavadních vědomostí, které možná v některých ohledech pokulhávají, takže se omlouvám za možné chyby. Nicméně jedná se o věc mému srdci blízkou, tudíž soudím, že alespoň zpracováním by vás nemusel zápis nudit.

Jak to je s pravým původem naší paní Němcové?

Božena Němcová, autorka Babičky, knihy, kterou u nás zná každé malé dítě. Tato spisovatelka tvořila v konečné fázi národního obrození a je jedna z mnoha mých oblíbených literárních postav, tak bych chtěla tento příspěvek věnovat jejímu dlouho diskutovaném původu.

Narození Boženy Němcové

Barbora Novotná se narodila 4.2. 1820 ve Vídni jako nemanželské dítě, což dokládá zápis v matrice. Její matka, Terezie Novotná, si později vzala německého kočího Johanna Pankla. Tím získala Barborka příjmení Panklová. Poté se všichni odstěhovali do Ratibořic, jelikož Johann byl služebný kněžny Kateřiny Zaháňské, která sem přesídlila. V okolí Ratibořic u České Skalice Barborka vyrůstala a později jí zde našli muže Josefa, ale to už je jiný příběh.

 

Zatím jsem zmínila jasné informace, které dohledáte na internetu, je však čas je zpochybnit (následující informace jsou nepodložené úvahy, které však v širším rozměru dávají nepopiratelně smysl, jenže zápis v matrice a jiné dokumenty dokazují jiné skutečnosti, proto v učebnicích nenaleznete údaj o s jistotou ověřenén šlechtickém původu Boženy).

Pár nepopiratelných faktů, které naleznete v učebnicích:

1. Barborka je nemanželské dítě.

2. Johann Pankl je pouze její legitmní otec (stal se jím po svatbě s Terezií).

3. Zápis z matriky tvrdí, že se narodila 4.2. 1820.

4. Život jejího otce a matky je úzce spjat s kněžnou Kateřinou Zaháňskou.

Nyní fakta, která jen tak nenajdete:

1. Terezie Novotná neměla k Barboře nikdy vřelý vztah (mnohokrát si chtěla vydobít autoritu přemrštěnými tresty, a její mateřská láska nebyla obecně vřelá).

2. Kateřina Zaháňská měla k mladé Barborce vždy blízký vztah (dávala jí dárky při návštěvách zámku).

3. Podoba Barbory a její matky se v mnoha ohledech neshoduje (Terezie měla hnědé vlasy a byla trochu snědá, Barbora byla tmavovlasá)

4. Barbora chodila dle záznamů do školy od roku 1824 (Znáte dítě, co začalo docházet do školy ve 4 letech? Ani z hlediska tehdejších škol to nedává smysl).

Návrat do doby před narozením Boženy:

Teď se přesuneme k pravděpodobně proběhlým událostem. Začneme sestrou kněžny Kateřiny Zaháňské – Dorothey von Biron. Jak už to tak bývá, šlechtičny snadno příjdou k obdivovatelům a někdy jejich pletky sklouznou k intimním poměrům, což bez antikoncepce skončí těhotenstvím. Jenže co taková nezadaná šlechtična? Nemanželské dítě je nemyslitelná ostuda a nyní přichází na scénu věrní služebníci její sestry.

Terezie Novotná a Johann Pankl spolu laškovali už nějakou dobu a bylo jen otázkou času, kdy se vezmou. Najednou přichází za Johannem kněžna s prosbou, aby jeho drahá Terezka vzala dítě za své a Zahánští se tím zbavili potupy. Johann byl poslušný kočí a Terezie je v tu ránu “po porodu” Barborky a svatba se už chystá, aby nebyla Barborka nadlouho nemanželská.

Této verzi nasvědčují další fakta:

1. Kněžna věnovala při učení Barbory (učila se u ní v zámku) nemalé úsilí a finance.

2. Barbora podobou opravdu připomíná potomka kněžny (tmavé vlasy, výrazný nos, světlá pleť).

3. Dopis s prosbou o vyšší obnos pro stonající Barborku odeslán její “matkou” Terezií kněžně (v té době by to bylo nevyslovitelné, aby požadovala pradlena peníze od tak vážené dámy).

K těmto závěrům se však dochází až v naší době a proto je jasné, že se nikdy pravdu nedozvíme s jistotou. Kdybyste měly zájem, tak je internet plný článků o porovnávání DNA a různých jiných studií.

Já osobně této teorii věřím, jelikož mi přijde neskutečně kouzelné, že jedna z takto známých osobností má zatajený šlechtický původ a brázdila staročeskou Prahu bez jediné myšlenky, že by její krev mohla mít modrou barvu.

Doufám, že jsem vás nějak obohatila a kdo by měl zájem dozvědět se o dětství Boženky více, nemohu jinak než doporučit již zmíněnou Babičku.

 

Opatrujte se borky a borci!

Kokoska

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 reakce na „Barunko, jsi opravdu šlechtična?“

Takto…příběh pěkný, jen bych to upravil na pravou míru – tvrdíš, že je nemanželskou dcerou Dorothey, nikoliv ‘kněžny’ Zaháňské, že? Protože bylo dokázáno, že vévodkyně Zaháňská nemohla mít žádné děti. Ta teorie s Dorotheou je trošku věrohodnější, ale na druhou stranu – princip Occamovy břitvy říká, že pokud mohla být nemanželské dítě Pankla+Novotné, proč by musela být nemanželské dítě šlechticů?

Ahoj, děkuji za doplnění a můj názor je, že si nemohli v té době dovolit uhrát, že má kněžna dítě jen tak. Nejspíš jim šlo o řadu klepů, ale samozřejmjde o teorii. Myslím, že můj zápal nějakým způsobem tuto teorii co nejvíce vyzdvihnout pramení z toho, že mám Boženu jako osobnost moc ráda a zamlouvá se mi myšlenka, že má zatajený šlechtický původ.

Napsat komentář