ZVAS

V sobotu jsem se zúčastnil Zvasu, neboli závodu vlčat a světlušek. Mým úkolem bylo doprovázet jednu z našich družinek vlčat, které se účastnili. Ovšem mým hlavním tajným úkolem bylo (zcela dobrovolně bych si tu bandu vřeštících běhajících dětí na triko nevzal, stačí mi naši skauti, s němi to je někdy taky pěkné peklo) navnadit budoucí přecházející vlčata, aby se jim chtělo do skautů, protože prý jsou spokojeni ve vlčatech a přecházet se jim moc nechce. Tento rok jich má být hned 6, tolik jsem snad nikdy nezažil.

Přesuneme se k samotnému závodu, čekalo nás devět stanovišť a hned to první bylo snad nejhorší. Organizátoři zřejmě neodhadli jak dlouho může úkol vyrábění tykadel (téma bylo záchrana mraveniště) trvat a všichni se tam zasekali. Pro představu, dle původního zadání měli děti na výrobu maximálně 5 min, my jsme tam strávili asi 30 a rozhodně jsme nebyli výjimkou. Po tomhle jsem si říkal, že jestli takové bude každé další stanoviště tak se vrátíme bůhvíkdy. Naštěstí se mé obavy nenaplnily a problematické už bylo jen jedno stanoviště, o tom však až za chvíli. Druhým úkolem byla zdravověda, ta se mým vlčatům velmi povedla, to jsem fakt nečekal. Následoval úkol třídění odpadků a potom nějaké šifry.

A pak to přišlo, druhé kritické stanoviště. V rámci urychlení závodu byla trasa s úkoly kruh a v jeden čas vystartovaly vždy 2 družiny a každá šla jedním směrem (takhle to bývá asi všude). A tudíž se logicky střetly 2 naráz na pátém stanovišti, což by nemusel být problém. Jenže na páté stanoviště dali práci s mapou, která je časově velmi náročná a tak se začaly družiny štosovat. Jen na zahájení úkolu jsme čekali 50 min. A aby vydrželi vlčata 50 min sedět? Sci-fi. Jeden utopil batoh, další měl hlad, protože už si snědl svačinu a každé 2 min se ptali “Kdy už půjdem na řadu?”

Nicméně i tohle jsme zvládli a čekali nás poslední tři úkoly, při jednom brodili řeku, pak hledali v jízdním řádu, kdy si mají přijet pro ztraceného Ferdu Mravence a nakonec stavěli věž ze sirek. Zdárně jsme se po necelých 4,5h vrátili. Musím říct “Zlatí skauti,” je to fakt rozdíl jestli těm klukům je 6-10, nebo 10-15. Klaním se všem Vám, kteří děláte program pro vlčata.

A ještě musím říct jak dopadla má tajná mise. Samozřejmě se podařila 🙂 už se nemůžou dočkat, až přestoupí a budou častěji vařit a spát pod stanem a spoustu dalšího.

Jája

1 komentář u „ZVAS“