Psychologické okénko

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nazdar,

vzhledem k tomu, že se právě učím na přijímací zkoušky z psychologie, rozhodla jsem se zápisy do deníku využít tak trochu jako opakování a také přiblížení tohoto oboru svému okolí. Snad se mi na to podaří něco vymyslet každý týden a bude to pro vás alespoň trochu zajímavé. Také bych vás chtěla předem upozornit, že jedním z cílů mého zápisu je, aby zabral minimálně pět minut čtení, tudíž pokud neradi čtete, možná tento zápis nebude úplně pro vás.

Cíle psychologie:

  1. Popsat lidské chování a prožívání
  2. Pokusit se ho vysvětlit s pomocí psychologických teorií
  3. Předvídat lidské chování a prožívání
  4. Ovlivňovat lidské chování prožívání (Zvyšování lidské spokojenosti a zdraví)

Historie psychologie

Psychologie existovala jako součást filozofie již od jejího počátku. Jako samostatný obor vznikla však až v roce 1879 v psychologické laboratoři v Lipsku. Tuto laboratoř vedl Wilhelm Wundt s pár dalšími psychology a jejich předním zájmem byla zpočátku především psychofyzikou, přičemž jejich nejčastější výzkumná metoda byla introspekce (zkoumání toho, co probíhá v mysli).

Psychologie jako taková se poté rozštěpila do mnoha směrů, které si nyní krátce představíme.

Gestaltismus

Jinak je označován také jako tvarová či celostní psychologie a kdybych měla shrnout jeho základní myšlenku, bylo by to takto: „Celek je více než suma částí“. Hlavními představiteli byli Max Wertheimer a Wolfgang Köhler. Konec tohoto směru nastal kvůli nástupu nacismu, jelikož jeho představitelé prchli z Evropy do USA, jejich myšlenky jsou však využívány v kognitivní psychologii.

Behaviorismus

Jsem si poměrně jistá, že o pokusu se slintajícími psy, které dělal Pavlov zde slyšel téměř každý. Pavlov jako takový však nebyl psycholog, byť tomuto směru významně přispěl. Ve skutečnosti by se dalo říct, že psychologií pohrdal.

Behaviorismus jako takový je přísně materialistický směr, který se soustředí pouze na pozorovatelné jevy a zaměřuje se především na učení neboli podmiňování. Je nutno dodat, že tento směr své teorie zkoumal hlavně na zvířatech. Jeho představitelé (kromě I. P. Pavlova) byli B. F. Skinner (zkoumal holuby), Edward Tolmann (zkoumal krysy a kočky), J. B. Watson (experiment s dítětem – vytvořil u něj strach z králíka).

Psychoanalýza

Nepochybně nejznámější směr psychologie, který byl vytvořen Sigmundem Freudem. Soustředí se především na nevědomé procesy a obsahy. Kromě toho se však zajímá také o analýzu chybných úkonů, výklady snů (můžete si na to přečíst jiný zápis od Kokos), hysterii a hypnózu. Vznikl zde také strukturální model psychiky (Id – Ego – Superego) a přehled psychosexuálního vývoje dítěte.

Fenomenologický směr

Kriticky se staví proti oběma hlavním proudům své doby, psychoanalýze i behaviorismu: Pryč s determinismem – člověk je svobodná bytost! (determinismus = lidské jednání je předurčeno)

  • Dělí se na dvě odlišné větve:
    • Americký: Humanistická psychologie (optimistická)
    • Evropský: Logoterapie (pesimistická)

Humanistická psychologie

Zakladatelé jsou Carl R. Rogers a Abrham Maslow (autor pyramidy potřeb). Tento směr se soustředí především na terapii, ne na popis lidské psychiky. Jeho hlavní témata jsou sebepřijetí, seberealizace a sebeaktualizace.

Logoterapie

Vedle Freudovy „touhy po slasti” a Adlerovy (žák Freuda) „touhy po moci“ přichází s třetí základní lidskou potřebou „touhy po smyslu“. Hlavní téma tohoto směru je smysl života, který v sobě nacházíme vykonáním sebe přesahujícího činu, prožitím hodnoty či v utrpení. Představitelem tohoto směru byl Viktor E. Frankl.

Transpersonální psychologie

Zabývá se tématy, které přesahují jedince. Tento směr stojí na rozhraní psychologie a mystiky a je známý svými pokusy s LSD. V Česku je jeho představitelem Stanislav Grof.

Kognitivní psychologie

Tento směr navazuje na Gestalt psychologii a soustředí se hlavne na oblast pozornosti, paměti, řeči, neuropsychologie apod. Zde je významných představitelů mnoho a proto zmíním pouze jednoho autora z tohoto směru, kterým byl Noam Chomsky, který se zabýval řečí a jazyky.

 

Pokud jste se dočetli až sem, tak gratuluji a doufám, že jste si z tohoto zápisu odnesli alespoň malý rozhled o směrech v psychologii a že jste za čtení získali spoustu bodíků.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

2 reakce na „Psychologické okénko“

Napsat komentář