Popis dne

O Londýnské šifře

Ahoj, čtenáři tohoto článku. Tady Světlušák z Týmu Borce.

I přes začátky plné emailových chyb a grafických nekvalit, se mým nejvýraznějším problémem v tomto týdnu stala šifra. Protože autorem šifry jsem byl já a bohužel jsem nedosáhl složitosti (nebo spíš jednoduchosti), kterou jsem zamýšlel.

Šifra se řešila tímto způsobem: Vzít si slova z jednoho rámečku, přeložit je do angličtiny a vzít písmeno, které se nachází ve všech třech slovech. K překladu dobré použít Google Překladač. To postupně udělat u všech rámečků a máme řešení.

koště, kouzlo, Brumbál -> broom, magic, Dumbledore -> M

Londýn, britská vlajka, patrový autobus -> London, Union Jack, double-decker -> O

trůn, královna, koruna -> throne, queen, crown -> N

čapka, Pekařská ulice, Watson -> cap, Baker Street, Watson -> A

Churchill, válka, premiér -> Churchill, war, premier -> R

Honí Dlažby, akord, refrén -> Chasing Pavements, chord, chorus -> CH

filmy, tichý, Chaplin -> movies, silent, Chaplin -> I

čaj, klobása, vejce -> tea, sausage, egg -> E

Řešení: MONARCHIE

Upřímně jsem si myslel, že přijít na takový postup je jednoduché. Zvláště když se nacházíme příběhově v Londýně. Bohužel jsem se mýlil. Taky přiznávám, že obrázky byly trochu matoucí. Měli dopomoct ke správnému přeložení slov “Pekařská ulice” a “Honí Dlažby” a navést k tomu, že se mají ty slova přeložit do angličtiny, aby dávali smysl. Jsem ale rád, že řešení zjistilo alespoň 27 účastníků Borce, ať už na šifru přišli nebo si řešení jen tipli.

Chybami se člověk učí a doufám že šifra, kterou mám k Suezu, bude pro vás jednodušší.

4 reakce na „O Londýnské šifře“

Ahoj Světlušáku, díky za zajímavou šifru. Pořád jsem její řešení odsouvala a dala se do toho v neděli 22:23 (dle historie otevření překladače :-)) řešení mě bavilo a za chvíli už jsem přemýšlela akorát zda mám vyluštěné slovo ještě překládat, aby bylo anglicky jako vrchní text ( v tu chvíli jsem se děsila, že to bude naopak čj/aj než tipnu) Byla jsem překvapená, že vše funguje automaticky a tabulka rovnou svítí zeleně 🙂 Teď když čtu tvůj příspěvek, tak přemýšlím, že jsem měla fakt štěstí a hned mě to napadlo. Dávám si předsevzetí příště začít luštit nejpozději v pátek!