Cestou kolem světa s Ezopem – 2. Kapitola

Kapitola druhá, v níž je Passepartout přesvědčen, že konečně našel svůj ideál

Příběh nyní chvíli sleduje našeho nově zaměstnaného sluhu Passepartouta, který v minulé kapitole zůstal osamocen a zmaten v domě svého pána. A hned z kraje se dozvídáme o jeho předchozím zaměstnavateli – paní Tussaudové. Což je pro mě naprosto fascinující zmínka. Mnohým z vás bude jméno poněkud povědomé, neboť jej nese známé Londýnské muzeum figurín. Paní Tussaudová skutečně založila muzeum voskových figurín již v roce 1835 a pan Verne jej nejspíš navštívil, neboť víme, že se ještě před vydáním knihy roku 1873 do Londýna opravdu podíval. Sám Passepartout pak svého nového pána komentuje výstižnými slovy: „Namouvěru, u paní Tussaudové jsem poznal chlapíky, kteří byli asi stejně živí jako můj nový pán!“

I dále pak zvažuje svého pána a my se díky tomu dozvídáme, nové informace skrze jeho oči a myšlenky. Pan Fogg je tedy pohledný čtyřicátník s plavými (blond) vlasy, ze kterého vyzařuje slovy autora „činný klid“. Je bytostí vyváženou a propočítanou, jako dobře seřízený chronometr. S tímto je náš Passepartout nadmíru spokojen. Jeho příbytek pak všechny domněnky o klidu, spořádanosti a přesnosti pouze potvrzuje. Jedná se o puritánský, zato dobře vybavený dům. Byl osvětlený a vytápěný svítiplynem, opatřen o přesné elektrické hodiny.

Ve svém pokoji pak Jean nalezne také rozvrh denní služby, který nám poskytne zajímavý vhled do úplně každého dne pana Fogga. Ten začíná vždy v 8:00 a pokračuje v domě až do 11:30, kdy odchází na oběd do Reformního klubu. Zde vám mohou potvrdit jeho přesnost z minulé kapitoly, neb přesně v 11:29 přijal v předchozí den do služby Passepartoua a následně se vydal na oběd. Z Reformního klubu se pak vracel až o půl dvanácté a ve dvanáct přesně uléhal ke spánku.

Co se týče Passepartoua, náš druhý hlavní hrdina, původem Francouz, opustil Francii, neboť zatoužil po klidu a usazení, které slyšel ve spojení s metodickými a chladnými anglickými gentlemany. Až doposud však neměl ve svém hledání pánů štěstí. Když se doslechl o této pozici, byl zrovna bez práce a jak nyní zjistil, pan Phileas Fogg je zatím skutečným ztělesněním toho, co jako sluha od pána hledal.