Obvyklá cesta domů

Jedu takhle domů již,

radši o hodinu spíš,

v dlouhém vlaku barvy žluté,

na kafe hned mám tu chutě.

Hádejte kdo standard má?

Kdo si dobré kafe dá?

Po laborkách znavená,

jsem to jen a jenom já.

V kupéčku však sama nejsem,

naproti mě klučina,

hledí sobě do klína.

Jaký se mu asi zdá sen?

Vedle něj pán dlouhovlasý,

nohy na sedačce má,

zády se o sklo opírá.

Také zmožen nejspíš asi.

Naproti něj pohledný hoch,

noťas v klíně něco čte si

s obrázky kamenných soch.

A za okny jen zelené lesy.

Vedle něj děvče usměvavé,

mobil v ruce, obrázku spousta,

Instagram asi bude to pravé.

Když atmosféra kupéčku náhle zhoustla.

Přišel tu již konečně,

pán a kafe v rukou,

,,děkuji vám srdečně”

Už se mohu kochat loukou.

Cesta vcelku uběhla rychle,

než stihla jsem se vzpamatovat

jsem u naší krychle,

začínám věci prohazovat.

Do domečku klíčema,

odmykám si dveře

a táta již vyhlíží,

kdo se domů déře.

Závod o modřínový srub

Má první kniha od Foglara plná krátkých povídek. Přečetla jsem během večera. Některé situace mi přišli z pohledu dnešní skautské vedoucí nepochopitelné. Na druhou stranu je zajímavé sledovat jak se skauting vyvíjí, rozvíjí a mění. Také mi přišlo zajímavé jak pasuje příběhy do jiných kultur, které za mě vystihl pěkně. Některé povídky asi použiji jako čtení před spaním na táboře, snad se nad nějakým příběhem děti zamyslí a dokáží se z něho poučit.

Recenzi jsem primárně psala na databázi knih, kde dávám recenze normálně. Ale dala jsem to i sem. Sice už je 5 minut po půlnoci. Ale snad se dá počítat recenze na databázi knih do výzvy také 😉.

Popis dne

O Kalkatské šifře

Ahoj. Tady Světlušák z Týmu Borce s řešením týdenní šifry.

Tohle je druhá šifra z Indie a proto jsem ji chtěl udělal o hodně jinačí než šifru minulou.

K vyluštění zprávy je potřeba udělat tři kroky:

1. Přeložit si čísla z bengálských číslic do arabských číslic. (Pomocí překladu dole.)
  2. Seřadit je podle barev šatů na obrázku.
  3. Přepsat čísla na písmena podle jejich pořadí v abecedě. Pokud mělo bengálské číslo nad sebou čáru, znamená to že písmeno má háček.

Tímto způsobem nezískáme řešení, ale pouze zprávu, která nám dá instrukce jak řešení najít.

Zpráva zní: ODDAL SE A PŘIMHOUŘI OČI.

Pokud to uděláte při pohledu na celý obrázek šifry uvidíte nápis, který je řešením: METRO

Jelikož se celkem zajímám o umělou inteligenci, tak jsem rád že se mi podařilo ji využít při tvoření šifry. Obrázek je totiž pomocí AI vytvořen, kontrétně pomocí nástroje Illusion Diffusion, do kterého stačí zadat obrázek a způsob jak ho zamaskovat a máte hotovo.

Šifru vyřešilo 26 Borkyň a Borců.

Přeju hodně štěstí při plnění Hongkongské šifry.