Otázky a odpovědi

Obecné

 • Kdy zapisovat body? Co dělat když jsem na víkendovce?
  • Ideálně průběžně přes den (motivuješ ostatní borce). Samozřejmě není problém zapsat vše najednou až večer. Pokud není zbytí, dopiš si vše potřebné až den následující, ale tím trochu zkresluješ výsledky ostatním, zkus tedy zapisovat v den plnění. Pokud jsi zrovna na víkendovce a nemáš možnost si body zapsat, nevadí. Můžeš si je zapsat až v neděli nebo v pondělí.
 • Co je ten Den borce?
  • Během hry má každý možnost 2x získat 250 b – stačí jen přidat text plus nějaké fotografie o tom, jaký jsi měl den a jak ti šlo plnění úkolů. Zkus svůj popis dne přidat nejpozději následující den, pokud to nestihneš, nic se neděje, popis dne je možné poslat i se zpožděním.
  • Oba termíny si každý borec může vybírat sám. Jedinou podmínkou je, že v 1 měsíc můžeš popsat jen 1 den. Vybraný termín není potřeba nikomu psát, stačí jen přidat popis na stránky a přičíst si body.
  • Tvůj popis musí splňovat jen jednu jedinou podmínku, jeho délka musí být alespoň 2000 znaků (přibližně jedna A4). Fantasii se ale meze nekladou, klidně můžeš svůj den popsat i jinými způsoby. V loňském ročníku jsme tu měli třeba komiks nebo video (pak podmínka 2000 znaků samozřejmě odpadá).
  • Pokud chceš tak klidně můžeš popsat i neděli. V tom případě si pak přidej body za den borce do sobotního okénka.
 • Jak přidat popis Dne borce na stránky.
  • Po přihlášení ke svému účtu najeď na záložku Účet. Zobrazí se ti další 4 možnosti. Pro přidání nového příspěvku stačí zvolit možnost Přidat příspěvek. Tam už jen vyplníš název a text. Pro vložení fotek použij možnost Insert photo.
 • Neděle – Jak to s ní je?
  • V neděli mají všichni borci volno. Nic nemusí dělat, nic se neboduje.
  • Výjimkou je ale úkol Protahování. To je potřeba splnit i během neděle, aby se ti nepřerušila série.
 • Jak je to s prací a školou?
  • Novinkou je možnost započítat si body za čas strávený v práci a ve škole. Jako u ostatních úkolů i tady platí pravidlo, že v jednu chvíli si můžeš počítat jen jednu bodovanou aktivitu. Pokud tedy v rámci školy/práce budeš dělat něco jiného, za co by sis body započetl raději, můžeš, ale čas strávený touto činností už si nesmíš započítat do školy/práce.
  • Příklad – Ve škole jsi byl 7 vyučovacích hodin. V hodině tělocviku jsi uběhl 5 km a protáhl ses. Můžeš si tedy zapsat body za 2x 2 km běhu, 6 vyučovacích hodin ve škole a brát dnešní protahování jako splněné.
 • Můžu plnit více úkolů naráz?
  • Ne, to není možné. Najednou je možné plnit pouze 1 aktivitu. Na tu by ses měl soustředit na 100 %. Výjimkou jsou celodenní úkoly Den bez mlsání, Den bez sociálních sítí a Zlovolný jazyk. U těchto úkolů toto pravidlo neplatí a jelikož se plní celý den mohou se během nich plnit i jiné úkoly. Další výjimkou jsou týdenní výzvy – viz níže.
 • Co to jsou ty týdenní výzvy? Musím je plnit?
  • Týdenní výzvy jsou aktivity, které jsme do hry zařadili aby plnění denních úkolů nebylo monotónní a aby se výzva trochu zpestřila. Týdenní výzvy budou zaměřené na aktivity, které se většinu nevyskytují v denních úkolech nebo na nějaké skautské dovednosti. Na jejich splnění máš vždy jeden týden.
  • Na plnění týdenních výzev se nevztahuje pravidlo pouze jedné aktivity – úkoly z týdenní výzvy tedy můžeš plnit v rámci denních úkolů. Například pokud v rámci týdenní výzvy bude za úkol zdolat kopec vyšší než 1000 m n. m., můžeš si započítat body jak do týdenní výzvy, tak v den plnění za chůzi.
  • Plnění týdenních výzev je dobrovolné, ale doporučené. Za jejich splnění je možné získat spoustu bodů navíc, které by ti mohly pomoct v boji o titul.

 

 

 • Zprávy a dění
  • Správný skaut by neměl být jen zručný a silný, ale měl by vědět i to, co se děje okolo něj. Měl by se zajímat o okolní svět. Proto je v tomto bodu tvým úkolem se alespoň po dobu 30 minut zajímat o novinky z tvého okolí i ze světa. Je jen na tobě kde a jak si o novinkách přečteš.
 • Přečtení knihy
  • Tento úkol je více méně jasný, do tabulky si zapisuj počet stránek, které daný den přečteš. Úkol není bodově omezený, takže toho můžeš během dne přečíst kolik chceš. Pokud se ti stane, že si čteš a najednou je další den tak si i tak zapiš všechny body do dne, kdy jsi začal číst.
 • Učení
  • Úkolem je věnovat alespoň 1 hodinu poctivému učení. Můžeš si do tohoto úkolu započítat jak učení do školy, nebo třeba i učení na čekatelky, samostudium či učení se něčeho nového. Do učení není možné započítat učení během vyučovacích hodin.
 • Film, seriál
  • Pro splnění tohoto úkolu je třeba podívat se na film nebo na několik dílů seriálu jejichž celková délka překročí 90 minut.
 • Škola
  • Jelikož je tato hra určená hlavně pro rovery a rangers, tak většina z vás chodí ještě do školy. Škola je důležitá, ale taky zabere spoustu času tvého dne. Ostatní borci ten čas využívají k plnění dalších a dalších úkolů a ty nic. Nezoufej za každou vyučovací hodinu strávenu ve škole si můžeš připočítat 10 bodů. Není to mnoho, ale aspoň něco.

 

 • Den bez mlsání
  • Úkolem je celý den vydržet bez sladkostí a podobných věcí. Jelikož je však tento pojem docela dost obsáhlý, tak záleží dost i na tvém posouzení. Pro představu, ale uvádíme seznam věcí, které by bodůchtivý borec neměl jíst a pít. Seznam je však pouze orientační a je čistě na tobě, jestli si tento úkol na konci dne uznáš nebo ne.
  • Co se nesmí – čokolády na různé způsoby, jakékoli tyčinky (Snickers, Mars), oplatky nebo sušenky, sladké limonády (kola, kofola, sprite), energy drinky, cukroví, sladké sirupy, kupované müsli s čokoládou, pečivo s náplní (koblížky, croissanty, koláče, šátečky), nutella, zákusky, tyčinky, brambůrky a další pochutiny.
 • Den bez sociálních sítí
  • Úkolem v této části výzvy je vydržet celý den bez jakýchkoliv sociálních sítí jako je Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, Google+ a spousta dalších obdobných věcí. Hlavním cílem tohoto úkolu je pokusit se překonat a nevyužívat tyto nástroje. Pokud potřebuješ komunikovat s ostatními, není nic lehčího než využít nástrojů, na které se již pomalu zapomíná – pošli email nebo SMS, zavolej, pošli dopis anebo poštovního holuba. Úplně nejlepší je však osobní setkání.
  • Je povolené při nejnutnějším případě přidat něco například na oddílové stránky.
 • Zlovolný jazyk
  • Dle skautského zákona je skaut čistý v myšlenkách, slovech i skutcích, ale většině z nás jistě občas nějaké to sprosté slovíčko ulítne. Úkolem je nejen nemluvit sprostě, ale naplnit celý bod skautského zákona.
 • Otužování
  • Studenou sprchu nesmíš absolvovat po nějaké fyzicky náročné aktivitě, kdy je studená sprcha příjemná. Po uplynutí 30 až 50 sekund je potřeba sprchu vypnout a nechat vodu odtéci a počkat alespoň 30 sekund, než si zapneš teplou vodu. Body za otužování si můžeš započítat i za to, pokud si půjdeš zaplavat do rybníka nebo řeky, kde voda má méně jak 10 stupňů.
 • Přátelství
  • Skautský zákon praví, že skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta a proto by měl rozdávat radost všem okolo. Tvým úkolem je tedy během dne říci alespoň 5 lidem něco hezkého a potěšit je tím. A pokud jsi opravdu borec, tak to zkus každý den střídat a vybírat si každý den jiné osoby, které potěšíš.

 

 • Hudba
  • Pro splnění tohoto úkolu je potřeba minimálně půl hodiny zpívat nebo hrát na nějaký hudební nástroj. Jako splnění není možné uznat pouhé broukání, je potřeba opravdu zpívat nebo hrát.
 • Hry na PC
  • U tohoto úkolu je potřeba dodržet časové omezení. Pokud budeš hru hrát méně jak 25 minut nebo více jak 30 minut není možné si úkol zapsat. Po ukončení úkolu by měla být od hraní alespoň hodinová pauza.
 • Skauting
  • Do toho úkolu můžeš započítat například přípravu programu nebo jeho realizaci na schůzkách. Aktivit, které si můžeš přičíst je spoustu.

 

 • Běh, Kolo a Brusle, koloběžka
  • Pro zapsání bodů je potřeba v kuse uběhnout nebo ujet předepsaný počet kilometrů. Jako přerušení se samozřejmě nepočítá krátký odpočinek, občerstvení atd.
  • Pokud tedy uběhneš 5 kilometrů, tak si zapiš do tabulky 2 za 2x splněnou podmínku 2 kilometrů. Zbývající kilometr bohužel propadá.
 • Procházka – chůze
  • Vzdálenost u tohoto úkolu nelze sčítat v rámci dne. Pro zapsání bodů je potřeba celou vzdálenost ujít najednou. S výjimkou krátkého odpočinku, občerstvení atd.
 • Protahování
  • Kdy si jej mám zapsat do tabulky?
   • Protahování je bodováno až po 7 splněných protaženích v řadě a zapisuje se tedy každý sedmý den, co jsi jej v řadě splnil. Pokud na protažení nějaký den zapomeneš, je potřeba začít od znova.
  • Počítá se i neděle?
   • Ano, počítá. Pro získání bodů za tento úkol je potřeba se protahovat i v neděli. Pokud v neděli zapomeneš, je potřeba začít od znova.