Šmoulinka Š. – 14. 4. 2018

Moje ráno začíná v 5:00. Nikoliv cvičením a sprchou, jako u většiny borců, ale vystřelením z postele, protože nestíhám. Celý víkend se u nás ve škole koná Kurz urgentní medicíny, který pořádá portál Akutne.cz (vřele doporučuju, mají skvělé algoritmy na první pomoc) A já jsem jeden z organizátorů. Proto V SOBOTU v 6:30 stojím před školou a čekám instrukce. Po dlouhém nošení, chystání a rovnání kurz konečně začíná. Celý den probíhají přednášky na téma z urgentní medicíny a ve volném čase se na ně můžu jít podívat. Škoda, že se dá započítat body jen za jednu, protože volného času mám fakt hodně. Mojí jedinou rolí je ve druhé přestávce simulovat na záchodech epileptický záchvat a jinak být celý den k ruce. Docela si to užívám I když přes všechna očekávání jsou na záchodě jen dvě slečny (jak je to možné??) a jedna z nich mě kompletně ignoruje, i když sebou zmítám na zemi. V polední přestávce přichází překvapení. Do areálu přijíždí dvě hasičská vozidla a sanitka a ukazují nám dokonalý zásah vyproštění z vozidla se vším všudy. A dokonce si pak můžeme i něco vyzkoušet, takže jsem si střihla hydraulickými nůžkami do střechy! (Na fotce je kamarádka, mě bohužel nikdo nevyfotil.) Byl to naprosto fantastický zážitek. 

 

Po obědě přichází další blok přednášek a simulací. Tentokrát je simulováno tepenné krvácení. Figurantka jde chodbou se sklenicí v ruce, pod tričkem má nalepenou stříkačku s umělou krví a na ruce vytvořenou ránu. Najednou zakopne a upadne na střepy. Zmáčkne přitom stříkačku a reakce účastníků kurzu je naprosto neuvěřitelná. Jedna slečna se vrhá na zem a cpe prsty do rány s hysterickým výkřikem:”Zavolejte doktora, mám tepnu!” ostatní stojí kolem a neví co dělat, pár lidí běží vedle do učebny pro obvazy. Nakonec, po úspěšném zásahu a zákazu volat sanitku je jim objasněn správný postup a vysvětleno, že to byla jen simulace. Nechtěli nám věřit, figurantka to hrála opravdu věrohodně Poté už je jen poslední blok přednášek a organizátorský raut. V půl jedenácté dojíždím domů a těším se, až si lehnu. Ale protože mě napadlo, že zajímavější den už asi nezažiju, rozhodla jsem se o něj podělit. Teď jdu spinkat, protože zítra nás čeká druhá, praktická část kurzu. Už se moc těším, protože celý den budu s lékařem a záchranářem u sanitky. Co může být víc, když sanitka je mým vysněným zaměstnáním :) 

Přeji vám všem dobrou noc a díky za přečtení Gratuluju k dalším bodíkům :D 

2 komentáře: „Šmoulinka Š. – 14. 4. 2018

  1. Páni, úplně z toho sálá nadšení! Takové dny borce se čtou úplně samy:) Je možné absolvovat podobný kurz i když nejsem studentem lékařské fakulty? O takový zážitek bych se nerada připravila, byla by to škoda.

    1. Bohužel, tento byl opravdu jen pro vybrané studenty LF… Byl zaměřený opravdu na odborné věci-drenáž hrudní dutiny, intubace, porod v terénu… Ale asi se dá najít i podobný pro veřejnost. Kdybych nějaký objevila, tak dám vědět

Napsat komentář