Zadání týdenní výzvy č.4

Výzva č. 4 – EKO

26. 3. – 1. 4. 2018

ZADÁNÍ:

Skaut je hospodárný ochránce přírody, takže tento týden nás čeká EKO výzva. Některé úkoly asi budou náročné, ale u jiných budeš možná překvapený/á, že nejsou tak strašné, jak se na první pohled zdají Plnění většiny úkolů je od úterý do soboty – v pondělí máš prostor na přípravu, neděle je odpočinková. Jednorázové úkoly můžeš plnit kdykoliv v průběhu týdne. I když samozřejmě nejlepší bude, když pro tebe bude tento týden jen začátkem a budeš pokračovat dál a dál A že to pro tebe není žádná výzva, protože tyto „úkoly“ jsou již nyní součástí tvého běžného života? Super – máš body zadarmo a týden na přemýšlení, jak se ve svém ekochování posunout zas o krůček dál! Tato výzva je inspirovaná výzvou Zelený život od našich slovenských bratrů a sester.

 

  1. Odpad – Pět dní budeš poctivě třídit všechen svůj odpad. Zjisti si, jaké jsou možnosti třídění odpadu v obci/ích, ve které/ých se pohybuješ (bydlíš, studuješ, pracuješ,…) a využívej je všechny. Za každý den plnění si zapiš 10 bodů.
  2. Taška – Pět dní s sebou budeš nosit látkovou tašku a v žádném obchodě si nevezmeš/nekoupíš jednorázovou. Za každý den plnění si zapiš 10 bodů.
  3. Sáčky – Pořiď si látkové pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu. Celých pět dní si nekoupíš nic v jednorázovém sáčku. Za každý den plnění si zapiš 10 bodů.
  4. Mýdlo – Pět dní budeš místo tekutého mýdla a sprchového gelu používat tuhé mýdlo NEBO si v průběhu týdne vyrobíš z tuhého mýdla vlastní tekuté – alespoň 1 litr (návody například tady) – a budeš ho používat, než dojde, tedy i po skončení týdenní výzvy. Za každý den plnění si zapiš 10 bodů. Za výrobu si hned zapiš bodů 50.
  5. Bez šampónu – Alespoň při jednom mytí vlasů tento týden použij nějakou z No Poo metod (tipy například tady). Všech 50 bodů si připiš naráz.
  6. Pití – Za celých pět dní nebudeš pít z žádné jednorázové nádoby (PETka, plechovka, kelímek z automatu,…). Za každý splněný den si zapiš 10 bodů.
  7. Kapesníky – Pořiď si látkové kapesníky a pět dní ani jednou nepoužij papírový. Za každý splněný den si zapiš 10 bodů.
  8. Praní – v průběhu týdne si (nebo mamince, přítelkyni,…) vyrob domácí prací prášek (návod například tady) a alespoň jednou v něm vyper. Za výrobu si zapiš 30 bodů. Za použití prášku při praní si zapiš dalších 20.
  9. Bez elektřinyZkus vydržet pět dní, aniž bys využil jakéhokoliv elektrického přístroje či nástroje (telefon, počítač, světlo, atd.). Za každý splněný den si přičti 10 bodů.

 

Body za splněné úkoly zapisuj do tabulky do sloupečků ke svému jménu. Tabulku najdeš ZDE!!!

 

HODNOCENÍ:

Za splnění každého úkolu můžeš získat až 50 bodů. Pokud je v úkolu podmínkou denní plnění, tak si za každý splněný den zapiš 10 (čili když úkol splníš ve 3 dnech, napíšeš si 30). I když je součet za všechny úkoly 450 bodů, tak můžeš získat maximálně 400 bodů.